28.05.20 Укр.літ 6 кл
Список літератури з української
літератури для читання влітку
- Іван Франко. «Захар Беркут»
- Андрій Чайковський. «За сестрою»
- Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять»
- Григір Тютюнник. «Климко»
- Олекса Стороженко. «Скарб»
- Богдан Лепкий. «Мишка»
- Марина Павленко. «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських»
- Любов Пономаренко. «Гер переможений»
- Олександр Гаврош. «Неймовірні пригоди Івана Сили»
Список літератури з посиланням на екранізацію творів та самі тексти можна знайти також за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1yWQ3Y0cpb8sXnYUcT71GN4D8jlwnBPno/view
Мета: систематизувати та узагальнити вивчений учнями впродовж навчального року матеріал, який
стосувався знань про життєвий і творчий шлях письменників, зміст їхніх творів,
понять з теорії літератури; розвивати
вміння школярів виразно й усвідомлено читати прозові та ліричні твори,
коментувати їх зміст і здійснювати ідейно-художній аналіз; розвивати культуру зв’язного мовлення, читацькі навички,
збагачувати словник; формувати естетичні
смаки, світогляд; виховувати почуття
любові шестикласників до книг, рідної мови, культури українців, їх звичаїв,
обрядів, пошану до митців слова, відповідальність за доручену справу.
Тип уроку: урок повторення
та узагальнення знань, урок-гра.
Обладнання уроку: виставка художніх творів та портретів тих письменників,
творчість яких вивчалася впродовж навчального року, учнівські малюнки, музичне
оформлення, дидактичний матеріал.
Методика та прийоми проведення уроку: бесіда, розповідь, «вільний мікрофон».
Епіграф уроку:
Змолоду набирайся знань, щоб не пуста була
твоя власна криниця.
Народна
мудрість
План уроку:
1.
Організаційний момент.
2.
Перевірка домашнього завдання.
3.
Мотивація навчальної
діяльності, оголошення теми та
мети уроку.
4.
Актуалізація опорних знань.
5.
КВК.
6.
Підсумки КВК.
7.
Підсумок уроку.
8.
Оцінювання учнів.
9. Домашнє завдання.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
Гра « Побажання другу»
На кожну літеру слова « Література»
напишіть слово-побажання, а потім підійдіть до друга й подаруйте йому це
побажання.
Л –
любові
І –
інтересу
Т –
толерантності
Е –
ерудиції
Р –
розсудливості
А –
активності
Т –
товариськості
У –
уважності
Р –
романтики
А –
альтруїзму
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
IІІ. Мотивація навчальної діяльності,
оголошення теми та мети уроку.
1.
Психологічна
підготовка учнів до уроку.
2.
Опрацювання
епіграфа уроку.
ІV.
Актуалізація опорних знань.
Прийом « Літературний крос»
1.
На уроках літератури ми вивчали теми.. (« Загадково прекрасна і славна давнина України», « Я і
світ», « Пригоди і романтика», « Гумористичні твори»).
2.
Ми співали народні пісні… (колядки,
щедрівки, веснянки, русальні, купальські, жниварські, колискові пісні).
3.
Ми ознайомились із творчістю поетів та прозаїків… (М. Вороного, Т. Шевченка, Лесі Українки, В.
Винниченка, С. Чернілевського, І.
Жиленко, О. Іваненко, Е. Андрієвської, В. Нестайка, Я. Стельмаха, Лесі
Ворониної, Л. Глібова, С. Руданського, П. Глазового).
4.
Ми вивчали прозові твори… («Федько-халамидник»,
«Казка про яян», «Говорюща риба», «Тореадори з Ва-сюківки», «Митькозавр з
Юрківки, або Химера лісового озера», «Таємне товариство боягузів…») .
5.
Мені запам’ятались поезії…( «
Думка», « Мрії», «Теплота родинного інтиму», « Жар-Птиця», « Дивосвіт»).
6.
Я мав(ла) гарний настрій, коли читав(ла) гуморески…( «Заморські гості», «Найважча роль», «Похвала», «Еволюція»).
7.
Найбільше мені сподобались твори…
V.
КВК.
5.1.
«Інтелектуальний марафон».
Пропоную дати визначення основних понять з
теорії літератури в алфавітному порядку – скласти словничок літературознавчих
термінів.
Алегорія
Анафора
Байка
Гімн – головний герой
Гумор
Епічний твір – інверсія
Ліричний герой
Ліро-етичний твір
Мораль
Народна пісня
Пісня-гімн
Повість
Поема
Порівняння
Пригодницький твір
Притча
Рефрен
Сатира
Співомовка
Строфа
Хорей
Ямб
5.2.
«Реклама».
Завдання.
Учень повинен прорекламувати свій улюблений твір. Можна використовувати
допомогу інших учнів.
5.3.
«Перевір свою пам’ять».
Вгадай
вірш, пісню, байку за римами:
1.
Любить
– служить, Миколай – помагай, оборона – охорона
2.
Красна
– принесла, літечко – житечко, ягнятко – телятко
3.
Похилилася
– зажурилася, цвіт – рід, підіймемо – розвеселимо
4. Походу – народу, привороту – повороту
5. Витікає – немає, море – горе, жити – поговорити
6.
Лихо
– тихо, признавалась – сміялась, драма – епіграма
7.
Чарівниця
– птицю, нема – зима, екзотична – незвична
8. Ледащиця – подивиться, садок – голосок,
сидіти – летіти
5.4. Музична пауза.
Виконання
календарно-обрядової пісні (на вибір).
5.5. «Вірю – не вірю» або "Так чи ні"
1.
Ой ти, коте, коточок! – звертання
2. П. Чубинський – автор гімну «Ще не вмерла України…»
3. Мелодію до пісні-гімну дібрав Т. Шевченко
4. «Євшан-зілля» - оповідання
5.
Т. Шевченко навчався у Москві
6.
«Синє море», «біле тіло» - епітети
7.
У 9 років Леся Українка розпочала
літературну діяльність
8.
Найбільше цінував батько у Федькові
відвертість, правду
9.
«Тореадори з
Васюківки» написав В. Нестайко
10.
С. Руданський допомагав людям, працюючи
вчителем
11.
Про Т. Шевченка писала Е. Андрієвська
12.
П. Глазовий активно співпрацював з
журналом «Перець»
5.6. Кросворд.
Кросворд для першої
команди (накреслити).
1. Прізвище автора твору
«Найважча роль».
2. Жанр гумористичного
твору.
3. Висновок байки.
4. Героїня байки Л.
Глібова.
5. Художній троп, який
виражає глузливо-критичне ставлення до предмета зображення.
Кросворд для другої
команди(накреслити).
1. Головний герой трилогії
В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».
2. В якій п’єсі брали
участь Ява і Павло з твору В. Нестайка «Тореадори з
Васюківки»?
3. Як звали діда з твору Я.
Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера
лісового озера», який
потрапив до ями замість чудовиська?
4. Епізод твору.
5. Жанр твору В. Близнеця
«Звук павутинки».
6. Прихований зміст твору.
7. Герой твору В. Близнеця
«Звук павутинки».
5.7. Сторінками біографій письменників.
- З яким містом пов’язане майже все життя С.
Руданського, де були написані всі основні його твори? (Ялта)
- Кого І. Франко назвав «найкращим українським байкописом»?
- (Л. Глібова)
- Хто з письменників здійснював педагогічну діяльність?
- (С. Васильченко, Л. Глібов, Я. Стельмах)
- За яким твором В. Нестайка було знято фільм? («Тореадори з Васюківки»)
- Який твір В. Близнець переклав із давньоруської
сучасною українською мовою? (Літопис «Повість минулих літ»)
- З яким журналом П. Глазовий активно співпрацював? («Перець»).
5.8. Сторінками
художніх творів.
- Після чого хлопці з твору В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»
виявили власні тореадорські здібності? (Після перегляду фільму «Тореадор» з’явилося
бажання мати широке визнання)
- Що подарував Льонька Ніні на згадку про себе (В.
Близнець «Звук павутинки»)? (Кремінці)
- Хто з героїв твору Я. Стельмаха «Митькозавр з
Юрківки, або Химера лісового озера» вкрав тромбон у дядька Гната, а потім
повернув через два дні?
(Василь Трош)
- На якій посаді перебувала Лисиця під час судового
процесу над Щукою (Л.
Глібов «Щука»)? (Стряпчого)
- Що засуджує Л. Глібов у байці «Муха й Бджола»? (Лінь, нахабність, хитрість, ненажерливість,
безтурботність, улесливість…)
- Якій байці Л. Глібова належить таке закінчення:
…найлучче жити, як милосердний Бог дає»? («Жаба і Віл»)
- Через що пан остаточно посварився з Іваном (С.
Руданський «Пан і Іван в дорозі»)? (Іван повсякчас намагався перехитрити пана)
- Чому Василько відмовився від одруження (С.
Васильченко «Свекор»)? (Не
хотів брати відповідальності за ведення господарства, догляд за батьками)
- Що отримав пан від короля з допомогою козака (С. Руданський «Козак і король»)? (Воєводство)
- Чим були здивовані ляхи, побачивши козаків (С. Руданський «Запорожці у короля»)? (Довгими
вусами)
- За що було названо Семена бусурменом із твору С.
Васильченка «Ба-сурмен»? (Через непокірність Богу)
- Про якого цікавого гостя з минулого згадує у своєму
творі П. Глазовий? (Тараса
Бульбу)
VI. Підсумок уроку.
Рефлексія:
«На сьогоднішньому уроці я…».
VII. Оцінювання
учнів.
Відзначення
досягнень учнів, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що
сформувалися під час вивчення української літератури у 6 класі; окреслення
перспектив подальшої навчальної діяльності.
VIIІ.
Домашнє завдання.
Опрацювати список
літератури на літо.
Список літератури з української літератури для 7 класу
- Іван Франко. «Захар Беркут»
- Андрій Чайковський. «За сестрою»
- Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять»
- Григір Тютюнник. «Климко»
- Олекса Стороженко. «Скарб»
- Богдан Лепкий. «Мишка»
- Марина Павленко. «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських»
- Любов Пономаренко. «Гер переможений»
- Олександр Гаврош. «Неймовірні пригоди Івана Сили»
Коментарі
Дописати коментар