Дистанційне навчання:Укр.мова 6 кл 04.05.20


Тема.
Заперечні й неозначені займенники.Правопис заперечних займенників.Написання разом і через дефіс неозначених займенників

Заперечні й неозначені займенники


Правопис заперечних і неозначених займенників














 Подивитися відео "Написання разом і через дефіс неозначених займенників. Написання займенників із прийменниками окремо. Послідовність морфологічного розбору займенника як частини мови" . Записати із нього правила і приклади


 Перечитайте ще раз правила. Таблиці запишіть у зошит. Деякі із запропонованих вправ виконайте на закріплення теми.
  • Частка ні в заперечних займенниках виконує функцію префікса. Тому в усіх непрямих відмінках вони пишуться з -ні- разом. Якщо ж заперечний займенник уживається з прийменником, то три слова пишуться окремо (нікого — ні в кого, ні про кого, ні до кого, ні для кого).
  • Частки аби-, де-, будь-, казна-, хтозна- в неозначених займенниках є префіксами, а частки -небудь, -сь — суфіксами. Займенники з частками аби-, де-, -сь пишуться разом (абичим, декого, хтось), а з частками будь-, казна-, хтозна-, -небудь — через дефіс (будь-кого, казна-що, хтозна-який, чому-небудь). У непрямих відмінках, ужитих з прийменником, неозначений займенник розпадається на три слова: будь-хто — будь до кого, будь з ким, будь на кому.
  • Заперечні займенники пишуться
РазомОкремо
ніхтоні до кого
ніщоні до чого
ніякийні в якому
нічийні за чим
Неозначені займенники пишуться
разомчерез дефісокремо
З частками аби-,
де-,
-сь
(Абищо, дехто, якийсь)
З частками будь-,
казна-, хтозна-, -небудь
(Будь-що, казна- хто, хтозна-який, чий-небудь)
Якщо між часткою і займенником стоїть прийменник
(Аби до чого, будь для кого, хтозна на якому)
3. Записати у зошит займенники у три колонки:
1) займенники, що пишуться з частками разом;
2) через дефіс;
3) окремо.
(Ні)хто, ні(в)кого, де(з)чим, кимо(сь), чий(небудь), будь(з)чим, бу-дь(до)кого, (будь)кого, хтозна(з)ким, хтозна(до)чого, (хтозна)чий, хто-зна(від)чого, казна(з)чим, (аби)хто, аби(з)чим, (аби)чий, чим(небудь), (аби)якого, який(небудь), (аби)що, аби(до)чого, (де)хто, (де)який, (де)чим, де(з)ким, (де)котрий, (де)яким, (де)кого, ні(до)кого, ні(з)ким, ні(з)яким, (ні)кого, (ні)чим, (ні)скільки, ні(з)чим, ні(за)ким, (будь)хто.
4. Записати займенники хтозна-хто, хто-небудь, дещо в родовому, орудному й місцевому відмінках з прийменниками. Назвати орфограми. Зразок. Будь-хто — будь до кого, до будь-кого (Р. в.); будь з ким (Ор. в.); будь на кому, на будь-кому (М. в.).
5. Навчальне редагування
Записати займенники за алфавітом, виправляючи, де треба, допущені орфографічні помилки. Навести відповідні правила правопису заперечних і неозначених займенників.
Де-який, хтозна в кому, будь-заким, ніскільки, аби-який, абихто, щонебудь, нізчим, скількись, девчому, з чимось, казнащо, невідь-який, де-що, будь з чим, хто зна-який, нівякому, абищо, нічий.
6.Творче конструювання
Скласти з поданими дієсловами по два словосполучення: одне — із неозначеним займенником; інше — із заперечним (дієслово повинно мати при собі заперечну частку не).
Зразок. Писати (що?) — писати абищо; не писати нічого. Пригадувати (кого?) … ; товаришувати (з ким?) … ; ризикувати (чим?) … ; говорити (про що?) … ; запитати (що?) … ; хвилюватися (за що?) … ; прийти (з чим?) … ; домовлятися (про кого?) …
7.. Прочитати текст. Списати, розставляючи потрібні розділові знаки. Визначити групу за значенням ужитих у тексті займенників і надписати зверху розряди:
Ми з класним керівником засиділись за одвертою розмовою і я йшов додому не з хлопцями а сам. Ніхто не заважав думати. А думав я про свій учинок і про себе. Тепер мені хотілося будь-що показати класному керівникові що я — теж не останній. Не однокласникам показати не мамі й татові а саме Марії Степанівні. Щось у моїй душі народилось таке добре що аж сміятись хотілось (За Д. Ткачем).
Виписати із тексту: І стовпчик— заперечні займенники; ІІ стовпчик—
Домашнє завдання:
Знати правила пар.62,с.201-204,законспектувати їх;виконати вправу 535 або*536,с.204(на вибір);можете  виконати тест за посиланням  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=716418

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Збірник диктантів з української мови для 6 кл

Дистанційне навчання: укр.мова 7 клас (Іпідгр.) 06.05.20

Дистанційне навчання: укр.мова 9 клас 29.0420