Дистанційне навчання: укр.літ 7 клас 24.04.20
Тема:Олександр Гаврош."Неймовірні пригоди Івана Сили"
Народився Олександр Дюлович Гаврош у закарпатському місті Ужгород 26 березня 1971 року. Так само, як і батькові, Сашкові подобалось читати, а тому з дитинства читав він багато і з задоволенням. З неменшим захопленням ставився і до історії. Після школи юнакові довелося робити складний вибір між журналістикою і історією. Олександр вступив на факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Згодом устиг попрацювати в часописах «Україна молода», «Срібна Земля», «Срібна Земля-Фест» і «Старий замок», його статті друкували в одеській, київській і закордонній пресі. І сьогодні Олександр Гаврош не полишає журналістських хлібів і працює фрілансером, будучи дописувачем на сайті «Радіо
Свобода». Став засновником і співголовою журналістських клубів «Театрал Закарпаття» і «НеТаємна вечеря».
На початку нового століття починає писати власні твори. Письменник стверджує, що до літератури прийшов шляхом природньої внутрішньої еволюції. Олександрові Гаврошу подобаються творчі експерименти, саме тому в його авторському доробку є і еротичні вірші, і п’єси, і казки, і пригодницькі твори і детективні романи. Деякі твори Олександра Гавроша перекладено польською, словацькою, білоруською, сербською і німецькою мовами. Є членом Асоціації українських письменників та Національної спілки письменників України.
«Журналістика зробила мене дуже відповідальним, якщо я про щось пишу, значить, знайшов такий факт у джерелах. Тому мої твори дуже стислі, як здавлена пружина, без зайвих словесних потоків, їх швидко читаєш. Вони не перенасичені описами. Головне для мене — розказати цікаву історію».
Пам’ятаючи про свою малу батьківщину, Олександр у своїх творах активно впроваджує закарпатські теми й мотиви: популяризує героїв, вихідців з народу, розбійника Пінтю, силача Івана Фірцака та інших.
У 2006 – 2007 роках завідував літературно-драматичною частиною Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру. У 2015 році обійняв цю посаду знову.
Досягнення і відзнаки Олександра Гавроша
- Посів ІІ місце у конкурсі «Коронації слова» 2007 року з п’єсою «Ромео і Жасмин».
- Став лауреатом 10-го Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2008» в номінації «Дитяче свято з повістю «Неймовірні пригоди тричі славного розбійника Пинті»
- Був нагороджений спеціальною відзнакою «Вибір видавців» у крнкурсі «Коронація слова» 2010 року за твір «Галуна-Лалуна».
- П’єсу «Ромео і Жасмин» поставлено в Київському народному студентському театрі «Вавилон» і в Дніпропетровському академічному українському музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка.
- Переміг у конкурсі «Коронація слова» 2011 року» з п’єсою «Цирк Івана Сили».
- Дитячий мюзикл «Цирк Івана Сили» поставлено Закарпатським обласним театром ляльок «Бавка» у 2011 році.
- П’єсу «Розбійник Пинтя у Заклятому місті» поставили у Закарпатському обласному театрі ляльок «Бавка» у 2012 році.
- Став лауреатом «КорнійЧуковської премії» 2013 року з дитячою п’єсою «Коли звізда ясна…».
- Став лауреатом Закарпатської обласної премії в галузі літератури імені Федора Потушняка в жанрі «дитяча література» 2013 року з книжкою «Дідо-Всевідо».
- Переміг у Національному конкурсі «Найкраща книга України» 2013 року в номінації «проза» з книжкою «Дідо-Всевідо».
- Посів ІІ місце у «КорнійЧуковської премії» 2014 року зі своїм «Сказанням Срібної Русі»
- Книга «Пригоди тричі славного розбійника Пинті у 2017 році стала «Кращою книгою закарпатського автора, видана за межами області» на конкурсі «Книга-ФЕСТ».
Цікаві факти про творчість Олександра Гавроша
- П’єса «Снігова королева» Є.Шварца в українському перекладі Гавроша йде у Закарпатському українському музично-драматичному театрі.
- У 2009–2010 роках був упорядником серії «Українська дитяча класика» видавництва «Грані-Т».
- Є автором документального фільму про живописця і художника кіно із Закарпаття: «Наша людина в кіно. Заяць М. С.»
- За повістю “Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу” у 2013 році знято повнометражний художній фільм “Іван Сила”.
Дитячі книги Олександра Гавроша
- «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу», 2007 рік.
- «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» ,2008 рік.
- «Галуна-Лалуна або Іван Сила на острові Щастя», 2010 рік.
- «Дідо-Всевідо», 2013 рік.
- «Розбійник Пинтя у Заклятому місті», 2013 і 2016 роки.
- «Різдвяний песик», 2015 рік.
- «Легенди Срібної Русі», 2015 рік.
- «Закохані казки», 2017 рік.
Неймовірні пригоди Івана Сили
Звичайний парубок із села приїздить до міста в пошуках роботи, а знаходить нових друзів, чемпіонські титули, світову славу і дружину. Добре серце і працьовитість ведуть хлопця від перемоги до перемоги, допомагаючи долати підступи заздрісників.
Прототипом головного героя став чемпіон Чехословаччини та Європи Іван Фірцак, що народився 1899 року в селянській родині на Закарпатті. Борець, боєць вільного стилю, боксер, силач і цирковий артист, з 1928 року – найсильніша людина планети. Деякі його трюки ніхто не може повторити й досі. 1922 року на чемпіонаті з важкої атлетики підійняв вагу в 150 кг і став чемпіоном Чехословаччини. По закінченню аматорської кар’єри став артистом празького «Герцфертцирку» і пропрацював там 30 років. За його феноменальну силу, унікальні трюки та неймовірні рекорди світова громадськість нарекла Івана Фірцака ім’ям славетного античного героя Кротона. А в радянській Україні про нього майже нічого не знали: він перебував в опалі через сина, якого було ув’язнено через приналежність до ОУН.
«Неймовірні пригоди Івана Сили» цікаві, перш за все, тим, що привертають увагу читачів до історичної постаті. Іван Сила може стати новим українським героєм і прикладом для молоді. Герой власним прикладом показує, як простий сільський парубійко завдяки наполегливості і відкритості здобуває світову славу. Проте не всі події, які описує Олександр Гаврош, є правдивими. Зокрема, в реальному житті після аварії з тренером Івана взяв на поруки двоюрідний брат Неймана адвокат Гайхел. Тож його не викуповувала власниця цирку і не примушувала працювати на себе. Деяких персонажів і події автор просто вигадав, аби зацікавити читачів.
2013 року за книгою Олександра Гавроша режисер Віктор Андрієнко зняв повнометражний фільм, головні ролі в якому зіграли Василь Вірастюк, Дмитро Халаджі, Ольга Сумська, Богдан Бенюк, Борис Барський. Зйомки тривали три з половиною місяці й відбувалися в Кам’янці-Подільському, Києві, Чернівцях та на Закарпатті.
Відеопрезентація до уроку
Буктрейлер до книги про Івана Силу
Аудіокнига
У пошуках Івана Сили
Домашнє завдання за посиланнями :
Слухати повість Олександра Гавроша "Неймовірні пригоди Івана Сили" за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=b8F91Gc-kII ;скласти літературний паспорт повісті;повторити визначення повісті як жанру.
Коментарі
Дописати коментар