Карантин:українська мова 9 кл. Складні речення з сурядним і підрядним зв'язком.
Перейди за посиланням і виконай завдання:
https://naurok.com.ua/test/skladnopidryadne-rechennya-48481.html?fbclid=IwAR1Qzb7PCQSQ4zjHoiqm4b7YzHPgHubX_jPtNHgp92T5IGKa3JzzfefxP3c
Конспект уроку з української мови у 9 класі ___________
Тема: Складні речення з сурядним і підрядним зв'язком.Мета: ознайомити учнів зі складними
реченнями, одні частини яких пов'язані сурядним зв'язком, а інші — підрядним;
навчити аналізувати такі конструкції та встановлювати особливості зв'язку між
їх компонентами, складати схеми; розвивати мислення школярів, уміння
використовувати такі речення в мовленні; виховувати кмітливість, уважність.
ПЕРЕБІГ https://www.youtube.com/watch?v=hINKHMwoCJs УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
— Доброго дня, діти.Сьогодні у вас, учні, урок незвичайний:
Учитель знайомий й багато гостей.
Та прошу вас, друзі, в процесі навчання
Уважними бути урок цей увесь.
II. Актуалізація опорних знань учнівМовна розминка- Пропоную вам провести розминку і пригадати, що ми знаємо з теми «Складне речення».— Яке речення називається складним?— На які види поділяються складні речення?— Які види зв'язку існують у складних реченнях?— Які речення називаються складносурядними?— Які речення називаються складнопідрядними?ІІІ. Повідомлення теми, мети ,завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.Учитель.
- Ми розпочинаємо вивчення теми „Складні речення із різними видами зв'язку ”, а на сьогоднішньому уроці ознайомимося з особливостями будови складного речення із сурядним та підрядним зв'язком; будемо вчитися правильно визначати структуру складних речень із різним видами зв'язку; знаходити
- Ми розпочинаємо вивчення теми „Складні речення із різними видами зв'язку ”, а на сьогоднішньому уроці ознайомимося з особливостями будови складного речення із сурядним та підрядним зв'язком; будемо вчитися правильно визначати структуру складних речень із різним видами зв'язку; знаходити в тексті, складати такі речення.-Запишіть тему уроку: «Складні речення з сурядним і підрядним зв’язком»ІV. Сприйняття нового матеріалу.Учитель. -У сучасній українській мові як окремий вид виділяють складні речення з сурядним і підрядним зв’язком. -Такі речення складаються з трьох і більше частин, які можуть бути поєднані різними видами зв’язку: сполучниковим і безсполучниковим, сурядним та підрядним.
1.Розглянемо таблицю.
Різновид
|
Речення
|
Графічна схема
|
Складне речення із сполучниковим сурядним та підрядним
зв'язками (сурядне - підрядне)
|
Довго ще говорили обоє, обмірковуючи прочитане,
то знову вони замовкали з приводу якоїсь думки, що випадково надходила одному чи другому до голови. (І. Сенченко) |
[ ], то [ ], ( що ).
|
Складне речення із сполучниковим сурядним, підрядним та
безсполучниковим зв'язками
|
Стояла тиха і по - своєму хвилююча година:
згори на верховіття лісу опускався сизий присмерк, а внизу з - під кожного куща виповзав туман, і здавалось, що над землею коливалися два неба. (М. Стельмах) |
[ ]: [ ], а [ ], і [ ], (що).
|
2.Робота з підручником.Учитель:-Серед складних речень із сурядним і підрядним зв’язком можна виділити три різновиди.-Пропоную вам відкрити підручники і опрацювати с. 189-190
V. Застосування теоретичних знань на практиці1.Співставити речення зі схемою1.Душі іще цю голову зносить, Немов корону гордій королеві,
Та лиш твоя любові ненасить
Мене ще може залишити в дневі
І не пустити в рятівливу тьму, Де все ніщо й випорскує з нічого,
Де біль ввійде в мелодію німу, Що оживе, виводячи в дорогу.2. Коли думками в понад простір
Усі рвонули за поріг,
Та на сукно хтось кинув кості,
І цим уже на щось прирік.
3. І зникнуть , і підуть за димом образа й біль, і віднайду Я знову сили незборимі, Щоб дати лад в своїм саду.А)
з якою метою ?
[ ] , і [ ] , (щоб…)Б) коли ?(Коли.. ), та[ ] ,і[ ]
В) [ ], та [ ]
де? яку?(де…), (де…),(що…)
• Відповідь: І речення—ІІІ схема; ІІ речення—ІІ; ІІІ речення—І.
2. Моделювання.
Бо таки самі ж собі шукаємо дороги..
Чи ми серцями й душами убогі..
Чи то за що судилось…
чому? яку?
чи [ ], чи [ ], (бо…), (що…)
2.Та й знання все звело б нанівець..
То нікому не знати..
І початок впадає в кінець..
Бо з кінця витікає початок…
[ ], та [ ],
чому?
(бо…), і( )
3.Творча роботаВправа 296 (1,2,3 речення)
4.Скласти схеми речень:
І за тим , що прийде, вже з’явилася крихта жалю.• («Я люблю…»)
Та поети таки незалежні,Коли зводить в любові Пегас.• («Спалахнув..»)
Перевір:
1 [ ], і[ (що.. ) ];
За якої умови?
2 [ ], [ ], та[ ], (коли); Що саме? Яку?
3 [ ]-[ ], і[ ],( що… ), (що…).
VI. Підсумок уроку.1. Слово вчителя Сьогодні на уроці ми розглядали тему: Складні речення із різними видами зв'язку.
Ми познайомилися із складними реченнями, які мають різні види зв'язку: сполучниковий (сурядний та підрядний) і безсполучниковий; із особливостями пунктуації в складних реченнях.2. Метод «Незакінчене речення…»Я знаю…Я вмію…Я можу…VІІ. Оцінювання учнівVІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.1. Опрацювати теоретичний матеріал теми на С.189-190, вправа 301 (І,ІІ частини для всіх; ІV – для бажаючих)
Коментарі
Дописати коментар