Карантин:укр.мова 6 клас Написання складних прикметників разом і через дефіс.Тренувальні вправи
https://learningapps.org/display?v=pij1zmp8a16 Вікторина за темою уроку
Тема уроку: Написання складних прикметників разом і через дефіс.Тренувальні вправи
Мета: повторити
й поглибити знання учнів про способи творення прикметників,
зокрема про складання основ; сприяти зміцненню
навичок правопису складних прикметників разом і через дефіс; удосконалити вміння
позначати
відповідні орфограми, пояснювати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загально-пізнавальні вміння правильно писати складні
прикметники з вивченою орфограмою, знаходити й виправляти помилки у правописі
складних прикметників; розвивати
творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати патріотичні почуття школярів, любов до рідної мови.
Тип
уроку: урок формування
практичних умінь і навичок.
Внутрішньопредметні
зв’язки:
культура мовлення, лексикологія, стилістика.
Обладнання
уроку: підручник, дидактичний
матеріал.
Методика та прийоми проведення уроку: бесіда, розповідь, контроль і самоконтроль, самостійна
робота, «вільний мікрофон», робота у групах, індивідуальна робота, робота за
варіантами.
Епіграф уроку:
Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
і народу без мови нема.
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
і народу без мови нема.
Володимир Забаштанський
План уроку:
1.
Організаційний момент.
2.
Перевірка домашнього завдання.
3.
Мотивація навчальної
діяльності, оголошення теми та
мети уроку.
4.
Актуалізація опорних знань.
5.
Формування практичних умінь і навичок.
6.
Підсумок уроку.
7.
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
8.
Домашнє завдання.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
І
знову дзвоник кличе в клас,
Знання
нові чекають нас.
Ми
дуже любим рідну мову,
Її
мелодію чудову,
Тож
починаємо урок,
Знання
хай з нами йдуть у крок.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення
теми та мети уроку.
1.
Психологічна
настанова учнів на виконання завдань уроку.
2.
Опрацювання
епіграфа уроку.
IV.
Актуалізація опорних знань.
Бесіда за питаннями:
1.
Яка
частина мови називається прикметником?Наведіть приклади.
2.
Які
морфологічні ознаки має прикметник?
3.
Яку
синтаксичну роль виконує прикметник?
4.
На
які групи за значенням поділяються прикметники?
5.
Що
таке якісні прикметники? Охарактеризуйте їх.
6.
Що
таке відносні прикметники? Охарактеризуйте їх.
7.
Що
таке присвійні прикметники? Охарактеризуйте їх.
8.
Які
є ступені порівняння прикметників? Як вони утворюються?
9.
Які є форми прикметників?
10.
Які є групи прикметників за
відмінюванням?
11.
Які прикметники належать до твердої
групи? Як вони відмінюються?
12.
Які прикметники належать до м’якої групи? Як вони відмінюються?.
13.
До якої групи належать прикметники на
-лиций? Як вони відмінюються?
14.
Що таке перехід прикметників в
іменники?
15.
Які є способи творення прикметників?
Охарактеризуйте кожен із них і наведіть приклади.
16.
Які прикметникові суфікси ви знаєте?
17.
Які особливості написання суфіксів -еньк-,
-есеньк-, -ісіньк-, -юсіньк-? (Пишемо ь після н).
18.
Які особливості написання суфіксів ськ-, -цьк-, -зьк-? (Пишемо ь).
19.
Коли ми пишемо е, о в суфіксах -ев- (-єв-), -ов- (-йов-, -ьов-)?
20.
Які особливості написання суфіксів
-ин-, -ін-, -ичн-?
21.
Як ми пишемо не з прикметниками?
22.
Коли ми пишемо не з прикметниками
разом? Наведіть приклади.
23.
Коли ми пишемо не з прикметниками
окремо? Наведіть приклади.
24.
Коли у прикметникових суфіксах ми
пишемо -н-?Наведіть приклади.
25.
Коли у прикметникових суфіксах ми
пишемо -нн-? Наведіть приклади.
26.
Коли ми пишемо складні прикметники
разом? Наведіть приклади.
27.
Коли ми пишемо складні прикметники
через дефіс? Наведіть приклади.
Повторення
теоретичного матеріалу § 52 (стор. 181-182).
V.
Формування практичних умінь і навичок.
Вправа 1. Пояснювальний
диктант. Вкажіть складні прикметники,
поясніть їх написання. Поясніть орфограми.
1. Мій синочок (синьо)окий
у колисці усміхається мені (В. Сосюра).
2. Страшно (безсило) малим чути себе перед смертю, але страшніше, коли
ні за що вмерти! (Б. Олійник) 3. Не
знав, не знав звіздар (гостро)бородий, що в антисвіті є антизірки, що у народах
є антинароди, що у століттях є антивіки (Л. Костенко). 4. Заходило сонце, мінилося барвами небо –
то (жовто)гарячими, то (густо) червоними, то просинюватими (Гр. Тютюнник). 5.
(Червоно)боким яблуком округлим скотився день, доспілий і тяжкий (М.
Рильський). 6. Над водою пропливало легеньке (біло)сніжне павутиння (Ю.
Збанацький). 7. В'яже осінь ліси перевеслами (бурштиново) (коралово) жовтими
(Н. Забіла). 8. Чудовий килим опалого листя осики то спалахує (криваво)
червоним і малиновим кольором, то вилискує (ніжно) рожевим, (світло) жовтим,
оранжевим (Ю. Збанацький).
Вправа 2. Запишіть
складні прикметники разом чи через дефіс, знявши риску.
Водно/спиртовий, західно/український, далеко/східний, чотири/поверховий, мілко/водний, українсько/російський, історико/краєзнавчий, гірко/солоний, далекий/предалекий, дрібно/товарний, морально/психологічний, дво/річний, бузково/рожевий, військово/повітряний, кисло/солодкий, південно/східний, електронно/обчислювальний, широко/відомий, глухо/німий, жовтаво/червоний, важко/хворий, машино/будівний, багато/разовий, народно/поетичний, сільсько/господарський, північно/морський, легко/атлетичний.
Водно/спиртовий, західно/український, далеко/східний, чотири/поверховий, мілко/водний, українсько/російський, історико/краєзнавчий, гірко/солоний, далекий/предалекий, дрібно/товарний, морально/психологічний, дво/річний, бузково/рожевий, військово/повітряний, кисло/солодкий, південно/східний, електронно/обчислювальний, широко/відомий, глухо/німий, жовтаво/червоний, важко/хворий, машино/будівний, багато/разовий, народно/поетичний, сільсько/господарський, північно/морський, легко/атлетичний.
Вправа
3. Робота біля дошки. Перепишіть,
знімаючи риски. Складні прикметники підкресліть. Поясніть вживання розділових
знаків.
Синьо/ока весна – сині очі розквітлих фіалок! Біло/зуба метелиця – чиста холодна краса.. (Є. Гуцало). Медузу підважив рукою. Каламутно/прозора, важка. Пустив. Хай пливе за водою (М.Доленго). Народе мій рідний! Твій стяг заповітний, він жовто/блакитний.. (Л.Барабаш). Калинонько ясна, гіркотно/спіла! Піснями ти квітуєш із віків. (В.Коломієць).
Синьо/ока весна – сині очі розквітлих фіалок! Біло/зуба метелиця – чиста холодна краса.. (Є. Гуцало). Медузу підважив рукою. Каламутно/прозора, важка. Пустив. Хай пливе за водою (М.Доленго). Народе мій рідний! Твій стяг заповітний, він жовто/блакитний.. (Л.Барабаш). Калинонько ясна, гіркотно/спіла! Піснями ти квітуєш із віків. (В.Коломієць).
Вправа 4. Розподільний диктант. Складні
прикметники, що пишуться разом і через дефіс записати у дві колонки.
І колонка
|
ІІ колонка
|
сільськогосподарський
снігоочисний
загальнонауковий
чотирирічний
п’ятиповерховий
деревообробний
водоочисний
триголовий
білосніжний
малознайомий
червонощокий
автотракторний
багатотисячний
|
темно-синій
синьо-жовтий
воєнно-стратегічний
історико-педагогічний
яскраво-зелений
кислувато-солоний
плодово-овочевий
військово-морський
сніжно-білий
південно-східний
буро-жовтий
ніжно-рожевий
інженерно-технічний
|
Вправа 5. Робота у групах. Записати слова, розкривши
дужки.
Завдання групи І:
а) (всесвітньо) відомий;
б) (вогне) тривкий;
в) (темно) зелений;
г) (далеко) бійний;
д) (західно) європейський;
е) (довго) вусий;
є) (політико) економічний;
ж) (природо) знавчий;
з) (Все) український;
и) (легко) атлетичний.
Завдання
групи II:
а) (кілька) складовий;
б) (мідно) червоний;
в) (південно) східний;
г) (вогне) небезпечний;
д) (кільце) подібний;
е) (історико) філологічний;
є) (земно) водний;
ж) (машино) будівний;
з) (Кам'янець) Подільський;
и) (кам'яно) вугільний.
Вправа 6. Дослідження-відновлення. Відновити складні
прикметники, що означають проміжні сторони світу, а також інші географічні
назви. Пояснити їх правопис.
Південь, схід;
південь, захід; Західна Європа; північ, захід; Середня Азія; Східна Україна;
південь, схід; Західна Україна.
Ø Дослідити,
чому складний прикметник південно-східний пишеться через дефіс, а
південноукраїнський – разом. Свою думку обґрунтувати за допомогою правила.
Ø
Пояснити вживання великої і малої літери у словосполученнях
Південно-Східна Азія і північно-східний вітер. Навести власні приклади.
Вправа 7. Навчальне
редагування. Прочитати подані прикметники.
З’ясувати суть допущених орфографічних помилок. Записати зредаговані слова.
Українопольський,
суспільнокорисний, гірко-кислосолодкий, синю-ваточервоний, сліпо-глухонімий,
хитро-мудрий, індивідуальнобригад-ний, фельд-єгельський, транс-атлантичний,
пруськоавстрійський.
Вправа 8. Прочитайте.
Запам’ятайте назви кольорів. Спишіть слова, розкриваючи дужки.
Бордо —
(темно)червоний; теракотовий — (червоно)коричневий; електрик — (сіро)голубий;
беж — (ясно)коричневий; помаранчевий — середній між (жовто)гарячим і
(червоно)гарячим; хакі — (коричнево)зелений; бурий — (темно)коричневий.
Вправа 9. Запишіть
складні прикметники у два стовпчики: а) ті, що пишуться через дефіс; б) ті, що
пишуться разом.
Брудно/зелений,
лісо/степовий, південно/східний, південно/американський, льоно/збиральний, весняно/літній,
прямо/кутний, плямисто/сірий, лікувально/оздоровчий, плодово/ягідний,
рудо/волосий, магнієво/алюмінієвий, сто/метровий, поле/захисний,
шляхо/провідний, громадсько/політичний.
Якщо ви
правильно виконали завдання, з третіх букв записаних слів складеться початок
вислову Т. Шевченка: «... і свій шлях широкий».
Вправа 10. Навчальний диктант.
Четвертий день вирує багатолюдний ярмарок.
Викочують селяни вози чорно-бузкового,
наче окуреного димом, винограду, золотавих груш і червонобоких яблук. Накопичують гори малахітових кавунів,
сіро-зелених динь, темно-жовтих гарбузів.
Цигани хвацько виграють кіньми. Чумаки ляскають по халявах батогами,
прицінюються до круторогих волів.
Голова йде обертом від різномовного гамору, галасування, рипіння возів і
вигуків перекупок (За З.
Тулуб).
VI.
Підсумок уроку.
1. Подумати і дати відповіді:
1.
Коли ми пишемо складні прикметники
разом? Наведіть приклади.
2.
Коли ми пишемо складні прикметники
через дефіс? Наведіть приклади.
2. «Мікрофон»: «На сьогоднішньому уроці я…».
VII.
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Відзначення досягнень учнів
в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз
здібностей, що сформувалися під час вивчення теми; окреслення перспектив
подальшої навчальної діяльності.
VIII. Домашнє
завдання.
1.
Повторити теоретичний матеріал § 49 (стор. 154-157).
2.
Написати твір на тему «Перші весняні квіти»,
використовуючи складні прикметники (їх підкреслити).
Написання складних прикметників разом і через дефіс
Вправа 1. Пояснювальний
диктант. Вкажіть складні прикметники,
поясніть їх написання. Поясніть орфограми.
1. Мій синочок (синьо)
окий у колисці усміхається мені (В. Сосюра).
2. Страшно (безсило) малим чути себе перед смертю, але страшніше, коли
ні за що вмерти! (Б. Олійник) 3. Не
знав, не знав звіздар (гостро) бородий, що в антисвіті є антизірки, що у
народах є антинароди, що у століттях є антивіки (Л. Костенко). 4. Заходило сонце, мінилося барвами небо –
то (жовто) гарячими, то (густо) червоними, то просинюватими (Гр. Тютюнник). 5.
(Червоно) боким яблуком округлим скотився день, доспілий і тяжкий (М.
Рильський). 6. Над водою пропливало легеньке (біло) сніжне павутиння (Ю.
Збанацький). 7. В'яже осінь ліси перевеслами (бурштиново) (коралово) жовтими
(Н. Забіла). 8. Чудовий килим опалого листя осики то спалахує (криваво)
червоним і малиновим кольором, то вилискує (ніжно) рожевим, (світло) жовтим,
оранжевим (Ю. Збанацький).
Вправа 2. Запишіть
складні прикметники разом чи через дефіс, знявши риску.
Водно/спиртовий, західно/український, далеко/східний, чотири/поверховий, мілко/водний, українсько/російський, історико/краєзнавчий, гірко/солоний, далекий/предалекий, дрібно/товарний, морально/психологічний, дво/річний, бузково/рожевий, військово/повітряний, кисло/солодкий, південно/східний, електронно/обчислювальний, широко/відомий, глухо/німий, жовтаво/червоний, важко/хворий, машино/будівний, багато/разовий, народно/поетичний, сільсько/господарський, північно/морський, легко/атлетичний.
Водно/спиртовий, західно/український, далеко/східний, чотири/поверховий, мілко/водний, українсько/російський, історико/краєзнавчий, гірко/солоний, далекий/предалекий, дрібно/товарний, морально/психологічний, дво/річний, бузково/рожевий, військово/повітряний, кисло/солодкий, південно/східний, електронно/обчислювальний, широко/відомий, глухо/німий, жовтаво/червоний, важко/хворий, машино/будівний, багато/разовий, народно/поетичний, сільсько/господарський, північно/морський, легко/атлетичний.
Вправа
3. Робота біля дошки. Перепишіть,
знімаючи риски. Складні прикметники підкресліть. Поясніть вживання розділових
знаків.
Синьо/ока весна – сині очі розквітлих фіалок! Біло/зуба метелиця – чиста холодна краса.. (Є. Гуцало). Медузу підважив рукою. Каламутно/прозора, важка. Пустив. Хай пливе за водою (М.Доленго). Народе мій рідний! Твій стяг заповітний, він жовто/блакитний.. (Л.Барабаш). Калинонько ясна, гіркотно/спіла! Піснями ти квітуєш із віків. (В.Коломієць).
Синьо/ока весна – сині очі розквітлих фіалок! Біло/зуба метелиця – чиста холодна краса.. (Є. Гуцало). Медузу підважив рукою. Каламутно/прозора, важка. Пустив. Хай пливе за водою (М.Доленго). Народе мій рідний! Твій стяг заповітний, він жовто/блакитний.. (Л.Барабаш). Калинонько ясна, гіркотно/спіла! Піснями ти квітуєш із віків. (В.Коломієць).
Вправа 4. Розподільний диктант. Складні
прикметники, що пишуться разом і через дефіс записати у дві колонки (під
диктовку вчителя).
Вправа 5. Робота у групах. Записати слова, розкривши
дужки.
Завдання групи І:
а) (всесвітньо) відомий;
б) (вогне) тривкий;
в) (темно) зелений;
г) (далеко) бійний;
д) (західно) європейський;
е) (довго) вусий;
є) (політико) економічний;
ж) (природо) знавчий;
з) (Все) український;
и) (легко) атлетичний.
Завдання
групи II:
а) (кілька) складовий;
б) (мідно) червоний;
в) (південно) східний;
г) (вогне) небезпечний;
д) (кільце) подібний;
е) (історико) філологічний;
є) (земно) водний;
ж) (машино) будівний;
з) (Кам'янець) Подільський;
и) (кам'яно) вугільний.
Вправа 6. Дослідження-відновлення. 1. Відновити складні
прикметники, що означають проміжні сторони світу, а також інші географічні
назви. Пояснити їх правопис.
Південь, схід;
південь, захід; Західна Європа; північ, захід; Середня Азія; Східна Україна;
південь, схід; Західна Україна.
2. Дослідити,
чому складний прикметник південно-східний пишеться через дефіс, а
південноукраїнський – разом. Свою думку обґрунтувати за допомогою правила.
3. Пояснити вживання великої і малої літери у словосполученнях
Південно-Східна Азія і північно-східний вітер. Навести власні приклади.
Вправа 7. Навчальне
редагування. Прочитати подані прикметники. З’ясувати
суть допущених орфографічних помилок. Записати зредаговані слова.
Українопольський,
суспільнокорисний, гірко-кислосолодкий, синю-ваточервоний, сліпо-глухонімий,
хитро-мудрий, індивідуальнобригад-ний, фельд-єгельський, транс-атлантичний,
пруськоавстрійський.
Вправа 8. Прочитайте.
Запам’ятайте назви кольорів. Спишіть слова, розкриваючи дужки.
Бордо —
(темно)червоний; теракотовий — (червоно)коричневий; електрик — (сіро)голубий;
беж — (ясно)коричневий; помаранчевий — середній між (жовто)гарячим і
(червоно)гарячим; хакі — (коричнево)зелений; бурий — (темно)коричневий.
Вправа 9. Запишіть
складні прикметники у два стовпчики: а) ті, що пишуться через дефіс; б) ті, що
пишуться разом.
Брудно/зелений,
лісо/степовий, південно/східний, південно/американський, льоно/збиральний, весняно/літній,
прямо/кутний, плямисто/сірий, лікувально/оздоровчий, плодово/ягідний,
рудо/волосий, магнієво/алюмінієвий, сто/метровий, поле/захисний,
шляхо/провідний, громадсько/політичний.
Якщо ви
правильно виконали завдання, з третіх букв записаних слів складеться початок
вислову Т. Шевченка: «... і свій шлях широкий».
Вправа 10. Навчальний диктант.
Четвертий день вирує багато(людний)ярмарок.
Викочують селяни вози чорно(бузкового), наче окуреного димом, винограду, золотавих
груш і червоно(боких) яблук. Накопичують гори малахітових кавунів,
сіро(зелених) динь, темно(жовтих) гарбузів.
Цигани хвацько виграють кіньми. Чумаки ляскають по халявах батогами,
прицінюються до круто(рогих) волів. Голова йде обертом від різно(мовного)
гамору, галасування, рипіння возів і вигуків перекупок (За З.
Тулуб).
Коментарі
Дописати коментар