Розробки уроків за творчістю П.Глазового
13.05.17 6 кл укр літ
Тема. П. Глазовий . Іронічно-пародійна,
викривальна спрямованість гумористичних і сатиричних творів“Еволюція”,
“Найважча роль”.
Мета: ознайомити
учнів із життєвим і творчим шляхом П. Глазового, проаналізувати гуморески
письменника «Еволюція», «Найтяжча роль», з’ясовуючи
ідейно-тематичне спрямування, головну думку творів; вдосконалювати вміння
виразно читати твори; розвивати почуття гумору, оптимістичного ставлення до
навколишнього світу, культуру зв’язного мовлення, логічне мислення; вміння
співставляти, робити висновки, узагальнення; виховувати почуття пошани, поваги
до творчості видатного українського гумориста, доброзичливого сміху;
прищеплювати естетичні смаки школярам.
Цілі.
Учні знатимуть: цікаві факти із життя
П. Глазового, зміст творів «Еволюція», «Найтяжча роль», викривальну
спрямованість гумористичних і сатиричних творів.
Учні вмітимуть: виокремлювати
основні ідеї, аналізувати художні особливості гуморесок, проводити аналогії з
власними спостереженнями, іронічно, критично, з почуттям гумору сприймати явища
навколишньої дійсності й самого себе; відрефлексовувати власну
діяльність . здійснювати взаємоаналіз та само- взаємооцінювання.
Тип уроку. Засвоєння
нових знань.
Обладнання:
портрет П. Глазового, бібліотечка його творів.
Методи, прийоми,
види, форми роботи: аутотренінг, самодіагностика-літературний диктант, робота з
підручником.
Ім’я уроку.
Гумор — велика сила. Ніщо так не зближує людей, як добрий сміх без образ
(Л. Толстой).
Епіграф.
Від малого до старого
—
Всі ми любим щирий
сміх.
Із веселого й дурного
Посміятися не гріх.
Добрий сміх не б’є,
не мучить,
Чим і бажаний для
всіх
Шанувальників своїх.
П. Глазовий
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1.
1. З’ясування емоційної готовності до уроку.
Зображення настрою у
вигляді смайлика.
Аутотренінг.
·
– Повторюйте такі
рядки:
·
Ні образи, ні огуди
·
Не наповнять злістю
груди.
·
Добро робити – не
боятись!
·
Вперто йти – не
сумніватись!
·
Трапиться
розчарування –
·
Впертіш йти і не
здавтись
1.
Актуалізація
суб’єктного досвіду й опорних знань.
– Що характерно для
українського гумору? Як ми його повинні сприймати?
– Як ви
розумієте ім’я уроку?
– Чи легко, на ваш
погляд, бути письменником-гумористом?
ІІ. Цілевизначення і
планування.
Учитель. Подумайте, що ви
хочете дізнатися і чого ви хочете навчитися на уроці.
ІІІ. Опрацювання
навчального матеріалу.
1.
Робота з епіграфом.
– Прочитайте епіграф.
Що ви можете сказати про автора цих рядків? Який він?
2.
Робота з підручником.
Прочитайте статтю підручника про П. Глазового ( с. 24 6).
3.
Самодіагностика учнів
– літературний диктант з наступною перевіркою:
Завдання
літературного диктанту (відповіді)
|
Додаткові запитання
під час усної перевірки відповідей
|
1. Рідне село
П.Глазового (с. Новоскелеватка на Миколаївщині).
|
|
2.Де навчався
письменник? (семирічна школа, Новомосковська педагогічна школа).
|
Що про нього
сказав М. Сом?
|
3. Чому служив в армії
довгих шість років? ( Воював на фронтах Великої вітчизняної війни).
|
|
4. Яке місто захищав
від фашистів? (Ленінград).
|
|
5. Де навчався
після війни? (У Криворізькому педагогічному інституті)
|
|
6. Назва журналу, у
який письменник-початківець відіслав свої твори? («Перець»).
|
Хто порадив
надіслати твори?
|
7. Від кого отримав
відповідь П.Глазовий? (Остап Вишня).
|
Де продовжив
навчання П. Глазовий?
|
8. У яких жанрах
працював П. Глазовий? (співомовки,віршовані гуморески).
|
Скільки книг
у письменника?
|
2.
Прочитайте у
підручнику спогади про П. Глазового. Який він, Глазовий?
3.
Виразне читання
гуморески «Еволюція» вчителем.
4.
Обговорення змісту
твору за запитаннями підручника ( с.247, 1-3 питання.)
5.
Опрацювання гуморески
П. Глазового «Найважча роль»
5.1.
Виразне читання гуморески учнями .
5.2.
Обговорення змісту твору за питаннями:
– Чи бували ви в
театрі? Чи слідкували, як актори виконували свої ролі? Що потрібно для цього
знати і вміти?
– Що свідчить про
«сліпу любов» матері до сина?
– Якою була наука у
хлопця? (Муштрою)
– Як у назві твору
прослідковується гумористична спрямованість?
– Яке значення
містить останній рядок гуморески?
– Хто мріє серед вас
стати актором? Чому?
– Що мають на увазі,
коли людину називають «актором»?
– Виконання ролі
хлопцем свідчить про те, що він погано навчався чи не мав до цього хисту? Свою
думку вмотивуйте.
– Як на ваш погляд,
що необхідно для того, щоб стати справжнім актором? Чому П. Глазовий висміює
хлопця?
– Зважаючи на зміст
твору П. Глазового «Найважча роль», як на вашу думку, чи буде «любий синочок»
справжнім актором? Обґрунтуйте міркування.
– Питання 4 із
підручника ( с. 248)
– Які б слова до
твору ви дібрали із висловів про сміх і гумор? Чому? ( Додаток до уроку.)
ІV.
Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.
Які були цілі нашого
уроку? Як ви їх досягнули?
2.
«Незакінчене речення»
:
Сьогодні на уроці:
·
Я навчився …
·
Я замислився …
·
Я зрозумів…
·
Я відчув …
3.
Само- і
взаємооцінювання роботи учнів на уроці.
Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне: 1.Вивчити
напам’ять: 1гумореску (на вибір).2. Написати невеликий твір, взявши за початок
таке висловлювання: «Сміх не ображає, а виліковує, виховує людину, підвищує…»Повторити засоби вираження комічного
За бажанням: Намалювати
ілюстрації до тврів П.Глазового.
Додаток до уроку
Гумор у народній
творчості
1.
У дім, де сміються,
приходить щастя. (Японська приказка.)
2.
Гумор — велика сила.
3.
Веселий сміх —
здоров’я.
4.
Смішного боятися —
правди не любити.
5.
Сміятися не гріх над
тим, що видається смішним.
6.
Усміхатися — це
завжди трішки показувати зуби.
7.
Жарт місце має.
8.
Та нехай люди
сміються — аби не плакали.
9.
Хочеш жити — умій
сміятись.
10. Сміх — чудова штука —
і мистецтво, і наука.
Вислови про сміх,
гумор, смішне у творчості письменників
1.
Якщо чуєш жарт, шукай
у ньому приховану правду ( О. Довженко.)
2.
Тільки сміхом можна
беззлобно знищити зло (О. Довженко.)
3.
Гумор можна вважати
за синонім свободи — принаймні внутрішньої свободи людини ( Ю. Лавріненко,
літературознавець.)
4…. Моя зброя — сміх!
Я глузую, кепкую, а частенько просто собі усміхаюсь (О. Вишня.)
5.
Сміх — не
безпредметний, не сміх для сміху, він і розважає, і користь приносить (О.
Вишня.)
6.
Гумор — невідлучна
прикмета кожного правдивого таланту. І. Франко
7.
Засміятися щирим,
світлим сміхом може тільки глибока, добра душа ( М. Гоголь.)
8.
Гумор — це серйозність,
яка ховається за жартом ( Д. Вейс).
9.
Гумор — велика сила.
Ніщо так не зближує людей, як добрий сміх без образ. А в зближенні людей —
головне завдання мистецтва (Л. Толстой.)
15.05.17 6 кл укр літ
Тема. П. Глазовий .
“Заморські гості”, “Похвала”
Іронічно-пародійна,
викривальна спрямованість гумористичних і сатиричних творів.
Мета: продовжити
знайомство учнів із творчістю П. Глазового, зокрема проаналізувати його
твори «Заморські гості», «Похвала»; розвивати культуру зв’язного
мовлення, логічно мислити, вміння грамотно висловлювати власні думки,
узагальнювати, робити висновки; формувати естетичні смаки; прищеплювати почуття
пошани до українського гумору, його творців; риси доброти, порядності,
чуйності, виховувати патріотичне почуття, повагу до рідної мови, культуру.
Цілі.
Учні знатимуть: зміст гуморесок,
викривальну спрямованість творів.
Учні вмітимуть: грамотно
висловлювати власні думки, узагальнювати, робити висновки; засобами виразного
читання передавати настрій твору; самостійно визначати свої цілі та
узгоджувати з цілями, визначеними вчителем..
Тип уроку. Засвоєння
нових знань.
Обладнання:
портрет П. Глазового, бібліотечка його творів.
Методи, прийоми,
види, форми роботи: «обмін посмішками», «Гронування», « Мікрофон»,
бліц-інтерв’ю. робота з підручником, бесіда, метод ПРЕС.
Ім’я уроку. Без мови
в світі нас — нема! (Т. Шевченко).
Епіграф.
Нашу мову величаву
Чуємо не всюди.
І не мова винна в
цьому — Винуваті люди.
П. Глазовий
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1.
З’ясування емоційної
готовності до уроку.
– Усміхніться один
одному, подумки побажайте успіхів. Для того щоб упоратися на уроці із
завданнями, будьте старанним і слухняними.
Не просто слухати, а
чути.
Не просто дивитися, а
бачити.
Не просто
відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно
працювати.
2.
Актуалізація
суб’єктного досвіду й опорних знань.
·
За допомогою методу
«Гронування» запишіть свої асоціації до слова «мова».
2.2. «Мікрофон».
– Як ви
розумієте ім’я уроку? Епіграф?
2.3. Бліц-інтерв’ю.
– Яке значення має
мова для народу? Чи всі ми спілкуємося українською у повсякденному житті?
Чому?
– Через що деякі люди
говорять «суржиком»?
– Чому ми повинні
шанувати, поважати рідну мову, Україну?
ІІ. Цілевизначення і
планування.
1.Самостійне
визначення учнями цілей уроку ( за картками цілей на тему) та узгодження з
цілями, визначеними вчителем.
2.
Узгодження плану
року.
ІІІ. Опрацювання
навчального матеріалу.
1.
Виразне читання
гуморески «Заморські гості».
2.
Обговорення змісту
гуморески за питаннями:
– Звідки до
Києва прибули гості?
– Чому сержант
вирішив, що туристи — виховані, культурні люди?
– Що це за
канадці, які знають українську мову і дбають про неї?
– Що здивувало
гостей у мові міліціонера? Яке іншомовне слово гостей із Канади
міліціонер замінив українським літературним відповідником? Поміркуй, чи
варто надміру вживати слова іншомовного походження?
– Чи довів
міліціонер хибність думки канадців про застосування української мови на Вкраїні?
Як саме?
– Що свідчить
про обізнаність міліціонера «розбиратися у людях»?
– Як міліціонер
охарактеризував гостей?
– Кого і чому
звинуватив міліціонер стосовно зневажливого ставлення до рідної мови?
– Чим актуальна на
сьогодні гумореска П. Глазового «Заморські гості»?
– Що висловлює
письменник у творі?
– Чому, на ваш
погляд, кожний громадянин України зобов’язаний знати рідну мову? До чого
закликає П. Глазовий у творі «Заморські гості»?
– Обґрунтуйте
слова О. Гончара: «Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам
викликати повагу до себе». Як ця думка письменника пов’язана з гуморескою П.
Глазового «Заморські гості»? Дайте відповідь за допомогою методу ПРЕС.
3.
Виразне читання
гуморески «Похвала»
4.
Робота з підручником.
«Поміркуй над прочитаним» (249.)
ІV.
Рефлексивно-оцінювальний етап.
4.
Що вам на уроці
сподобалося найбільше?
5.
Що ви побажали б собі
на наступний урок? А що б побажали класу?
6.
Чи досягли ви
поставлених цілей?
7.
Чого ви навчилися як
читач?
8.
Оцінювання навчальної
діяльності.
Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне: 1. Виразно
читати гуморески П.Глазового.2. Скласти й записати гумореску на
тему шкільного життя.
За бажанням: 1. Скласти 3
тестових завдання з теми «Творчість П.Глазового». 2. Скласти й розіграти
інсценівку за одним із творів П. Глазового.
Коментарі
Дописати коментар