Літературна казка.Жанрові особливості.Зв'язок літературної казки з фольклорною.
Відеоурок
Презентація до уроку за покликанням:
https://docs.google.com/presentation/d/1RkiibJ5NKsp-bm4qC2cuCiMVafpmWYyXRX4sCyb3zag/edit?usp=sharing
Літературна, або авторська казка, порівняно з народною творчістю, є молодою: налічує трохи більше трьох століть. Вона пройшла шлях розвитку від переказу народних казок до витончених літературних новел та фантастичних феєрій. Жанр літературної казки виокремився не відразу. На початковій стадії зародження казка часто вживалася як синонім до байки, повісті, бувальщини, переказу тощо. З моменту появи збірок, що містили записи народних казок, починає з'являтися розмежування народної казки та її літературної обробки. Це важливо.Літературна казка частіше всього розумілася як літературна обробка тим чи іншим автором фольклорного твору, яка, на думку деяких критиків, спотворювала народний жанр. Отже, спочатку здійснюється максимально наближений переказ усної народної казки, потім на ґрунті цих матеріалів виникає авторська казка або інші жанри, у яких здійснюється переосмислення казкових сюжетів.
Навчальне відео 1
Різниця між літературною казкою і народною казкою
Відмінними між народними й літературними казками є:
усна і писемна форма побутування.
Літературна казка – авторський твір .На відміну від народної , яка виникла як малий епічний жанр в результаті колективної творчості народу,літературна казка – жанр художньої літератури однієї людини чи кількох авторів.Це важливо.У той час ,як народна казка – один із фольклорних жанрів, особливість якого – усний переказ,літературна казка може мати вигаданий автором вільний сюжет.І це ще не все.
У народній казці сюжетна лінія строго підпорядкована певній схемі, якої повинен дотримуватися оповідач, щоб зберегти канву розповіді.Виходити " з рамок" не можна.
Система образів у літературній казці довільна, в народній – обумовлена традиціями і уявленнями про добрі і злі сили.І це ще не все.
Народна казка в художній формі відображає глибинний пласт колективної свідомості і відноситься до найдавнішого виду усної народної творчості. Літературна казка може продовжувати національні традиції, але є плодом авторської уяви і в жанровому плані близька до сучасних видів пригодницької та фантастичної літератури.І от ми підійшли до найцікавішого.
У літературній казці наявні розлогі описи (місця подій, описи природи, описи зовнішності). У народних казках розлогі описи відсутні.Бачите різницю?
Разом з тим літературна казка багато отримала від свого творця — автора. Використовуючи готову схему подій (наприклад, про мачуху й пасербицю, про героя та його випробування, про боротьбу добра і зла та ін.), автор ускладнював їх, додавав до звичних поворотів щось своє. Крім того, він більше звертав увагу на характеристику персонажів, за допомогою спеціальних художніх засобів робив їх більш виразними, складними й об’ємними за їхніми психологічними якостями. У літературній казці персонажі відрізняються один від одного не тільки зовнішніми описами, своїм внутрішнім світом, а й мовою, що характеризує їх як цілком конкретних людей з індивідуальними рисами. Ось вам ще один нюанс .Автор може також вигадати нових персонажів за зразком казкових, дати їм імена, увести їх в особливий, створений ним, художній світ, прямо висловити свою оцінку подій та героїв.
Навчальне відео 2
Коментарі
Дописати коментар