Українська мова 7 кл 21.01.21
Богдан ЛЕПКИЙ. «Мишка (Казка для дітей, для малих і великих)» Актуальні морально-етичні проблеми у творі. Збереження загальнолюдських цінностей – необхідна умова життя в суспільстві. Трагічна й комічна ситуації, їхня роль у розкритті головної думки, моралі.
Богдан Лепкий "Мишка (казка для дітей; для малих і великих)"(аудіокнига)
Відеопрезентація до уроку
Богдан Лепкий (повне ім'я — Богдан Теодор Нестор Лепкий) — український поет, прозаїк, літературознавець, критик, перекладач, історик літератури, видавець, публіцист, громадсько-культурний діяч, художник.
Народився 9 листопада 1872 року в селі Кривеньке у сім'ї священика. Учився в Бережанській гімназії й аж у трьох університетах – Віденському, Краківському, Львівському.
Спочатку вчителював у Краківській гімназії, потім став професором української літератури Ягеллонського університету. З 1899 року жив у Кракові, хоча дуже сумував за Україною.
Серед друзів Б. Лепкого були І. Франко, В. Стефаник і багато відомих діячів культури.
У тридцятих роках ХХ століття Лепкий часто приїжджав із Кракова на Івано-Франківщину в село Черче лікуватися в місцевому санаторії. Промовистим фактом було те, що 1933 року сільська громада безкоштовно спорудила для нього будинок, назвавши його «Богданівкою».
У роки Другої світової війни старий, хворий письменник не тільки втратив роботу в університеті, а й зазнав переслідувань. Помер Б. Лепкий 21 липня 1941 року в Кракові.
Б. Лепкий — автор літературознавчих досліджень:«Василь Стефаник» (Львів, 1903), «Про житття великого поета Тараса Шевченка…» (Львів, 1911), «Маркіян Шашкевич: Характеристики українських письменників» (Коломия, 1912), «Про Шевченків „Кобзар“» (Львів, 1914), «Чим жива українська література?» (Відень, 1915), «Про життя і твори Тараса Шевченка» (Вецляр, 1918), «Пушкін» (1939), двотомного науково-популярного «Начерку історії української літератури» (Коломия, т. 1. — 1909; т. 2. — 1912), праці «Наше письменство: Короткий огляд української літератури від найдавніших до теперішніх часів» (Краків, 1941), розвідок про творчість І. Котляревського, Марка Вовчка, П. Куліша, Ф. Достоєвського, М. Гоголя, Л. Толстого, статей та спогадів про І. Франка, М. Коцюбинського, В. Липинського, нарисів і статей польською мовою про творчість Ю. Федьковича, М. Драгоманова, М. Старицького, Л. Глібова, М. Рильського, П. Тичини, Є. Плужника, М. Драй-Хмари та інших.
Історія написання твору"Мишка"
Б. Лепкий ще з дитинства полюбив казки. Була в нього няня Яницька, яка казок знала силу-силенну, а її вихованець захоплено приймав їх у свою душу. Ставши письменником, він написав багато казок для дітей молодого віку. Навіть свою біографію він назвав «Казка мойого життя».
Події у творі "Мишка"розгортаються під час Першої світової війни. Всюди холод, голод, непорозуміння. Ця війна застала родину Лепких у Яремчі, під час відпочинку. Готель, де жила сім'я, злетів у повітря.
Письменник бачив спустошені села, голодних людей під час війни, тому й розповідає про це у своєму творі. Він хоче, щоб люди вирощували хліб, а не засівали землю снарядами і злобою.
ПАСПОРТ ТВОРУ
• Автор/авторка твору
• Назва твору
• Вид літератури, до якого належить твір (епос, лірика, драма, ліро-епос)
• Жанр твору
• Тема твору
у ліричному творі — мотиви
• Ідея твору і основна думка
•Проблематика твору
• Образи-персонажі
• головні образи-персонажі
у поезії—ліричний герой
• другорядні образи-персонажі
• Інші види образів (образ-пейзаж, образ-портрет, образ-інтер'єр; зорові, слухові, тактильні образи тощо)
• Особливості мови твору, приклади засобів художньої виразності
Літературний паспорт твору «Мишка»
Автор. Богдан Лепкий.
Назва твору...
Вид літератури...
Жанр. Соціально-побутова казка.
Тема: відтворення спостережень мишки за життям людей різного соціального становища (багатих і бідних) під час війни.
Ідея:возвеличення доброти, порядності, співчуття до горя інших, взаєморозуміння, щирість, милосердя; засудження жадності, брехні, пихатості, жорстокості; війни, яка знищує людські чесноти; байдужості до всього, окрім прибутку, грошей.
Основна думка:«Хіба ж папір важніший за життя»(цитата).
Продлематика: ... .
Образи-персонажі:
• головні образи-персонажі-...
• другорядні образи-персонажі-...
•Інші види образів (образ-пейзаж, образ-портрет, образ-інтер'єр; зорові, слухові, тактильні образи тощо),якщо є у творі...
• Особливості мови твору, приклади засобів художньої виразності(епітети,фразеологічні звороти,порівняння...)
Домашня робота
Прочитати біографію Б. Лепкого і його соціально-побутову казку "Мишка...", скласти хронологічну таблицю життя і творчості письменника і доповнити літературний паспорт твору "Мишка"(подробиці у блозі)
Коментарі
Дописати коментар